Umartwienie odcinka magistrali wodociągowej DN 1000 mm na Stacji Filtrów w Warszawie – zamiana technologii na pianobeton.

Zamawiający: MPWiK Warszawa
Rozpoczęcie: Wrzesień 2012
Zakończenie Październik 2012

Prace do wykonania obejmowały umartwienie odcinka przewodu DN 1000 mm od węzła tłocznego na miasto, na odcinku od trójnika przepustnic P5, P6, P7, do przepustnicy T28 na terenie Stacji Filtrów przy ulicy Koszykowej 81 w Warszawie

Pianobeton PB 600 o gęstości objętościowej 600kg/m3 przygotowywany został z mieszanki cementowej dostarczanej na budowę za pomocą betonowozów oraz środków pianotwórczych bezpośrednio na placu budowy w specjalistycznym agregacie. Pianobeton spełnia wymogi normy PN-EN 206-1 „Beton Część I: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.

Do produkcji mieszanki stosowano beton recepturowy klasy CEM II B-V 32,5R z wypełniaczem w postaci drobnego piasku o uziarnieniu 0 -2 mm oraz profesjonalny środek pianotwórczy. Należy zaznaczyć, że jest to środek ekologiczny, bezpieczny dla środowiska.

Dzięki zmianie technologii skrócono czas realizacji z 3 miesięcy do 3 tygodni.

Niniejsza budowa służyła jako materiał wyjściowy do badań prowadzonych na Politechnice Warszawskiej oraz do napisania przez Tadeusza Zająca pracy magisterskiej pt. „Pianobeton jako nowoczesny materiał budowlany w budownictwie inżynieryjnym. Umartwianie wodociągu DN 1000 mm na terenie stacji SUW „Filtry” w Warszawie”. Efekty badań oraz sama praca została oceniona przez kadrę naukową ww. uczelni bardzo dobrze.

 

 

MELIORANT 

 

 

Tadeusz Zając i Spółka sp.k.

 

 

BUDOWNICTWO INŻYNIERYJNE

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

I understand

x